Hakkımızda

ZULU

Zulu Restaurant ve Cafe, Peri Peri baharatları ile zenginlestirilen Peri Peri tavuk yemekleri ve dünya mutfagı konusunda uzmanlasmıs bir Afrika restoranıdır. Afrika kus gözü biberleri ve farklı baharatların harmanlanmasıyla olusan Peri Peri, dünyanın dört bir yanından birçok kisinin kalbine dokundu. Lezzeti Güney Afrika, Mozambik, Malavi, Zimbabve, Hindistan, Malezya, Körfez ülkeleri, Ingiltere, Portekiz, Yeni Zelanda, Avustralya, Amerika ve Kanada gibi ülkelerde hızla yayılıyor. Zulu, Istanbul’da ilk subesi ile Türkiye’deki biber severlerin hasretini giderecek, agız sulandıran reçeteyi tanıtmaktan gurur duyuyor. Zulu, her yıl Istanbul'u ziyaret eden 1 milyondan fazla biber severe lezzeti, baharatı ve acılıgı sunabilecek bir restorandır. Metropolün ticari merkezi'nin kalbinde bulunmakla birlikte, birçok Afrikalı tüccar sosyallesip toplantı yapabilecekleri bir yer arıyor. Mevkideki bu hizmet eksikligi göz önüne alındıgında, Zulu Cafe dizüstü bilgisayar ve yazıcıların yanı sıra ücretsiz Wi-Fi ile donanmıs bir Business Lounge da sunmaktadır.

PERİ PERİ TARİHİ

Oxford Ingilizcesi Sözlügü peri-periyi "kırmızı biberlerle yapılan çok acı bir sos" anlamına gelen yabancı bir kelime olarak kaydeder.

Peri-peri chilis'den yapılan sos portekiz kökenlidir ve "özellikle Angola, Namibya, Mozambik ve Güney Afrika'da yaygındır". Tarifler

bölgeden bölgeye degisir, ancak ana içerikler biber, limon, yag ve kırmızı dolmalık biberdir.

Tüm biberler gibi, peri peri Amerika'daki bitkilerden türemistir, ancak yüzyıllar boyunca Afrika'da vahsi dogada yetismistir ve simdi ticari olarak Zambiya, Uganda, Malavi, Zimbabve ve Ruanda'da yetistirilmektedir. Çogunlukla Malavi, Zambiya, Güney Afrika, Gana, Nijerya, Zimbabve ve Mozambik'te yetisir.

Whatsapp Destek

Abdulaziz Mohammed

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?